Poprvé v MŠ Spojařů

Co budou děti do MŠ potřebovat

• bačkory s bílou podrážkou ( pantofle nebo gumové boty jsou nevhodné z bezpečnostních důvodů )
  • věci na převlečení do třídy ( hrací kalhotky, tepláčky, sukně, zástěrka )
  • náhradní oblečení ( tričko, ponožky, spodní prádlo, tepláčky ) v sáčku nebo batůžku
  • pyžamo
  • oblečení na ven dle počasí a ročního období (do deště je vhodné pogumované oblečení, pláštěnka, holínky, v zimě teplá obuv a oblečení )
  • plastový hrneček na pitný režim

Vše mít podepsané, aby se předešlo k záměně osobních věcí.

Co by dítě mělo umět ....( od 3. roku věku )

• znát své jméno a příjmení
  • umět si říci, co chce nebo potřebuje
  • nazouvat a vyzouvat obuv ( s tkaničkami pomůže p.učitelka)
  • poznat si své oblečení ( vše by mělo být podepsané a označené )
  • spolupracovat při oblékání a svlékání
  • držet lžíci a umět se najíst
  • při jídle sedět u stolu
  • umět pít z hrnečku
  • používat kapesník, vysmrkat se
  • umět si umýt ruce mýdlem, utřít se do ručníku
  • používat toaletu ( pleny jsou nepřípustné )
  • zvládat chůzi po schodech
  • ujít kratší vzdálenost během pobytu venku

Doporučující desatero před vstupem do MŠ

• chodit mezi děti, a to i tehdy, má-li dítě sourozence. Vhodné je chodit do míst, kde si venku děti ze školky hrají.
  • nechat dítě na určitou dobu v péči jiného známého člověka, aby se pozvolně sociálně otužovalo.
  • zaměřit se na dovednosti sebeobsluhy s klidnou a laskavou důsledností a oceněním i drobných výsledků (např. při jídle, oblékání a svlékání, hygieně, uklízení hraček apod. )
  • rozvrhnout čas tak, abychom na dítě nemuseli spěchat, má-li udělat věci samo. Začít s činností dřív a vyvarovat se spěchu.
  • udělat si čas na každodenní společnou chvilku u hry a podněcovat dítě ke slovnímu vyjadřování.
  • udělat si čas na čtenou pohádku nebo písničku před spaním. Rozšiřujeme tím dětskou slovní zásobu, pochopení logiky děje,soustředění na poslech a gramatickou stavbu jazyka.
  • krátce a srozumitelně oceňovat, co se dítěti daří a povzbuzovat ho, když mu něco nejde.
  • vyvarovat se výhružek typu "Počkej, až budeš ve školce.." Dítě se bude školky bát už předem a působí to, jako bychom tím chtěli ze sebe setřást zodpovědnost za to, co dítě dělá nebo naopak neumí udělat.
  • opatrně zacházet i s vychvalováním školky "...jak tam bude všechno báječné..." Držme se reality a mluvme o tom, co asi všechno tam dítě bude moci dělat. Předejdeme vytvoření nereálných představ a následnému zklamání.

Začátek docházky do mateřské školy je pro děti a jejich rodiče velkou změnou v dosavadním životě. Tato změna s sebou přináší spoustu nových zážitků, pocitů a věcí, se kterými se dítě musí vyrovnat :

• vstup do neznámé budovy a nových prostor šatny a třídy
  • vstup mezi cizí děti a dospělé
  • přizpůsobení se dosud nezvyklému režimu a požadavkům
  • komunikace s "novou autoritou" - paní učitelkou
  • odloučení od rodičů

Co udělat pro dobrou adaptaci

• buďte dítěti oporou a poskytněte mu pocit bezpečí ( když zvládnete své emoce Vy, dítě je zvládne také )
  • rozlučte se krátce ( loučení dlouze neprotahujte )
  • přibalte mu mazlíčka na spaní ( jedná se o hračky, ke kterým má dítě citové pouto a někdy výrazně pomáhají urychlit adaptaci na nové prostředí )
  • používejte stejné rituály
  • ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte