O nás

Naše mateřská škola byla založena v roce 1990 jako instituce zajišťující předškolní vzdělávání, které podporuje rozvoj osobnosti dítěte předškolního věku. Předškolní vzdělávání se podílí na zdravém citovém, rozumovém a tělesném rozvoji a na osvojení základních pravidel chování, základních životních hodnotách a mezilidských vztazích. Vzdělávání v naší  mateřské škole napomáhá vyrovnávat nerovnoměrnosti vývoje dětí před vstupem do základní školy a poskytuje speciálně pedagogickou péči dětem se speciálními vzdělávacími potřebami.

Od 1.1.2003 se stala součástí právního subjektu MŠ Lidická 625, Strakonice, jako jedno z odloučených pracovišť.

Od 1.9.2021 vznikla jako samostaný právní subjekt "Mateřská škola Spojařů Strakonice". Ředitelkou je Bc.Jana Třísková.

MŠ Spojařů je čtyřtřídní. V 1. a 2. třídě jsou děti od 3 – 4 let,  ve 3. třídě jsou děti 4-5 leté a ve 4. třídě jsou děti 5-6,7 leté.

Areál MŠ je uprostřed sídliště Mír, ulice Spojařů, v okrajové části Strakonic s poměrně prostornou zahradou. Objekt se skládá ze třech budov, dvou přízemních a jedné patrové, které jsou propojeny spojovacími krčky bez vytápění. Součástí MŠ je kromě zahrady také hospodářská budova se školní kuchyní. MŠ je uzavřeným provozním celkem.

Mateřská škola se nachází v klidné lokalitě blízko přírodního areálu Podskalí, který je velmi vhodný a ideální k vycházkám. Členitost terénu, řeka, smíšený les, skály, studánka, louky a pole vybízí k výchovným a pohybovým aktivitám. V blízkosti MŠ je Centrum ekologické výchovy při DDM Strakonice s bohatou nabídkou environmentálních programů a chovem domácích a cizokrajných zvířat. MŠ Spojařů je členem Mrkvičky – celostátní sítě mateřských škol se zájmem o ekologickou výchovu. MŠ má zpracovaný Plán krizové připravenosti a v době mimořádných opatření funguje jako „krizová MŠ“.

Počet dětí v  MŠ je v současné době 103.

Tři třídy jsou naplněny do maximálního počtu dětí a to 28. Ve třídě Motýlků je v současné době kapacita 19 dětí.

O děti se stará 8 pedagogických pracovnic a 5 provozních zaměstnanců. Jednotlivé třídy jsou pojmenovány: 1.třída - Koťata, 2.třída - Motýlci, 3.třída - Sluníčka, 4.třída - Berušky.

Pracujeme podle Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání  a ŠVP PV  "Příroda je kouzelná od podzimu do léta".

Mateřská škola Spojařů zajišťuje předškolní vzdělávání v souladu s Rámcovým programem pro předškolní vzdělávání.

Cíle naší MŠ :

• porozumění - pohoda - partnerství - péče - prožitek
  • osvojení si vědomostí, postojů, dovedností, schopností a lidských hodnot, které budou dětem dobrým základem pro další život
  • vytvářet bezpečné, přátelské a podnětné prostředí, kde se děti cítí dobře, a kde je dost času na hru a tvoření
  • rozvíjet aktivní spolupráci s rodiči a jejich dostatečnou informovanost
  • individuální přístup ke každému dítěti, který vychází z jeho potřeb a zájmů (individuální péče o děti nadané a děti se speciálními vzdělávacími potřebami)
  • uplatňovat při práci hravé metody a formy, kde se dítě učí, aniž by vědělo, že se učí ( důležitost volné hry, pestrá nabídka činností, prožitkové učení - dítě se učí na základě vlastního zážitku, zkušenosti, vlastní aktivity tím, že samo něco dělá, experimentuje, prožívá a samo může rozhodovat)